Pompy ciepła
Przy stale rosnących cenach ogrzewania opałowego czy gazowego, a także coraz większej świadomości ekologicznej i trendach związanych z energooszczędnym budownictwem na popularności w Polsce pompy ciepła, które aktualnie są uważane za najbardziej efektywny i ekologiczny, a także czysty sposób na ogrzanie budynków oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła wykorzystuje obieg Lindego do ogrzania budynków oraz wody użytkowej poprzez pobranie ciepła z niskiej temperatury i przygotowanie go do użytecznej dla nas wartości pomiędzy 30 a 70 °C.
Zachodzące w pompie procesy pobierają niskotemperaturowe ciepło przekazane przez parownik do instalacji pompy wypełnionej płynem, który jest zamieniany w gaz. Dalszej części gaz jest zasysany do sprężarki, która znacząco podnosi jego temperaturę oraz ciśnienie. Uzyskane w ten sposób ciepło jest przekazywane do podgrzania wody przez wymiennik ciepła zwanego też skraplaczem. Skroplony gaz po przejściu przez zawór rozprężny redukuje swoją temperaturę oraz ciśnienie i kierowany jest do parownika, w którym ponownie odbiera ciepło od czynnika dolnego źródła i proces zostaje powtórzony.