Rekuperacja
Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej polegającej na odzyskiwaniu ciepła (ograniczanie strat ciepła spowodowanych wentylacją budynku). Rekuperacja stosowana jest w budownictwie energooszczędnym i w przeciwieństwie do wentylacji tradycyjnej (grawitacyjnej) nie tylko ogrzewa świeże powietrze nawiewane do pomieszczenia ale oczyszcza i usuwa z niego wszelkie zanieczyszczenia i alergeny. Zaletami rekuperacji jest możliwość sterowania wentylacją, oczyszczanie powietrza oraz zmniejszenie kosztów ogrzewania odmiennie do wentylacji grawitacyjnej.
System wentylacji mechanicznej jest możliwy dzięki zainstalowaniu rekuperatora, którego głównym zadaniem jest odzyskiwanie ciepła z wentylacji. Rekuperator ogrzewa świeże powietrze napływające do domu ciepłem powietrza wywiewanego. Wyposażony jest w dwa wentylatory: wywiewny i nawiewny, wymiennik ciepła oraz filtry zatrzymujące zanieczyszczenia. Instalacja rekuperatora polega na doprowadzeniu do pomieszczeń przewodów o średnicy kilkunastu centymetrów z izolacją, którymi transportowane jest powietrze nawiewane i wywiewane. Wentylacja powinna pracować w sposób ciągły dlatego też niezbędne jest zaprojektowanie rekuperacji tzn. oszacowanie wielkości centrali oraz rozmieszczenie punktów nawiewnych i wywiewnych w celu zwiększenia jej wydajności. Na rynku funkcjonują rekuperatory z czynnikiem pośrednim (rurka ciepła, pompy ciepła), rekuperatory z ruchomym wypełnieniem (wymienniki obrotowe) oraz rekuperatory płytowe (krzyżowe lub przeciwprądowe). Pierwsze sprawdzą się w pomieszczeniach, w których realizowane jest grzanie i chłodzenie, a montaż polega na umiejscowieniu kanału nawiewanego nad kanałem wywiewnym (ruch grawitacyjny). Rekuperatory z ruchomym wypełnieniem posiadają elektryczne silniki do obracania wirnika z wypełnieniem akumulacyjnym, przez co są rzadziej montowane. Rekuperatory płytowe mają najwięcej zwolenników, ponieważ charakteryzują się prostą konstrukcją i są najtańsze. Stosowane najczęściej w budownictwie jednorodzinnym.
Zaletą rekuperacji jest eliminowanie zanieczyszczeń pochodzących z procesów użytkowania pomieszczeń, a szczególnie nadmiernej ilości pary wodnej, która przyczynia się do rozwoju szkodliwej dla zdrowia pleśni i grzybów. Rekuperacja zapewnia skuteczną wymianę powietrza i przyczynia się do komfortu klimatycznego, co zdecydowanie wpływa na poprawę stanu zdrowia.